Zawroty głowy i zaburzenia równowagi

Zawroty głowy i zaburzenia równowagi to trudne zagadnienie wymagające niejednokrotnie dokładniejszej diagnostyki. Układ równowagi człowieka jest skomplikowany i zawiera część centralną zlokalizowaną w mózgu, jak i część obwodową w postaci receptorów narządu równowagi tj. wzrok, receptory czucia głębokiego oraz błędnik. W leczeniu zawrotów głowy, niezależnie od miejsca uszkodzenia duże znaczenie ma rehabilitacja ruchowa narządu równowagi.

Szumy uszne

Zjawisko słyszenia nieistniejących obiektywnie dźwięków w uszach, często ma charakter pisku lub dzwonienia, może łączyć się z niedosłuchem i potrafi być bardzo dokuczliwe. Leczenie zachowawcze często bywa nieskuteczne, dlatego stosujemy inne metody tj. metoda habituacji szumów usznych.

Niedosłuch

Najczęstszą przyczyną nagłego niedosłuchu u dorosłych jest woskowina. Ilośc gromadzącej się wydzieliny woskowinowej w uszach jest uwarunkowana indywidualnymi skłonnnościami, osoby z dużą tendencją muszą mieć często płukane uszy. Gromadzeniu się woskowiny sprzyja praca w zakurzeniu lub zapyleniu. Podobnie jak u dzieci należy ostrożnie posługiwać się patyczkami podczas higieny uszu, aby nie upychać woskowiny do środka. Inne możliwe przyczyny niedosłuchu wymagają dalszej diagnostyki.

Zapalenie zatok

Zapalenie zatok u dorosłych charakteryzuje się niedrożnością nosa, katarem z nosa lub spływającym po tylnej ścianie gardła. W przypadku ostrego zapalenia zatok może zdarzyć się ból w obrębie twarzoczaszki, natomiast w przypadku przewlekłego zapalenia zatok ból występuje rzadko. W przebiegu przewlekego zapalenia zatok w nosie mogą pojawić się polipy. Ból w okolicy czoła jest rzadko spowodowany zapaleniem zatok, i może oznaczać inny rodzaj bólu głowy.

Chrapanie i bezdechy senne

Chrapanie to problem który dotyczy zarówno kobiet jak i mężczyzn może pojawić się w każdym wieku, chociaż częściej w starszym. Leczenie chrapania jest wyłącznie zabiegowe. Bezdech senny to bardziej nasilona forma zaburzeń oddychania podczas snu, która wpływa bardzo niekorzystnie na stan zdrowia i wymaga specjalistycznej diagnostyki i dalszego leczenia, w zależności od przyczyny. U dzieci najczęstszą przyczyną są przerośnięte migdałki.