Łagodne napadowe położeniowe zawroty głowy ( BPPV ) są specyficznym dosyć często występującym typem zawrotów głowy, które spowodowane są uwolnieniem się i swobodnym przesuwaniem się kamyczków w obrębie kanałów półkolistych ucha wewnętrznego.

Każde ucho wewnętrzne ma trzy kanały; przedni, tylny oraz poziomy, zawrót głowy może pochodzić z każdego z nich, jednak najczęściej pochodzi z kanału tylnego, a stosunkowo rzadko z kanału poziomego. Przyczyną uwolnienia się kamyczków może być uraz głowy, infekcja lub zwyrodnienie. Częstość choroby wzrasta wraz z wiekiem. Typowe objawy to krótkie, nieraz bardzo silne zawroty głowy po zmianie położenia głowy, na przykład podczas obracania się w łóżku, schylania się z jednoczesnym skręceniem głowy np. zajrzenie pod blat stołu, podczas zmiany pozycji ciała z poziomej na pionową i odwrotnie. Zawrotom mogą towarzyszyć burzliwe objawy w postaci nudności, wymiotów, lęku czy bladości skóry.

Chorobę można stosunkowo łatwo zdiagnozować w gabinecie stosując odpowiednie testy diagnostyczne tj. manewr Dix-Hallpike’a i roll test. Po rozpoznaniu choroby zawsze wykonuję odpowiedni manewr repozycyjny żeby odprowadzić kamyczki na swoje miejsce oraz pokazuję pacjentowi jak wykonywać manewry samodzielnie w domu, aż do ustąpienia objawów. Dobrze wykonane manewry repozycyjne są skuteczne w leczeniu tej choroby. Leki mają znaczenie wspomagające.